Co u nás můžete objevit?

Mgr. Pavel Opavský

OpavskýNarodil se 20. ledna 1884 v Klimkovicích. S dalšími devíti svými sourozenci byl synem místního domkáře a obuvnického mistra Josefa Opavského (1849 - 1936), který přes padesát let nepřetržitě vykonával významné funkce v městské radě a v zastupitelstvu Klimkovic. Pavel vychodil pět tříd klimkovické obecné školy a dalších šest tříd gymnázia absolvoval v Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži. Po sextě z Kroměříže odešel do jezuitského noviciátu ve Velehradě a poté ještě svá studia doplnil v Kalksburgu u Vídně, kde v roce 1905 maturoval. V letech 1906 - 1909 studoval rétoriku a filosofii v Bratislavě a v roce 1910 započal vysokoškolská studia (klasická filosofie, latina, řečtina) na pražské univerzitě, kde získal titul profesora a doktora filosofie. Poté z Prahy odešel studovat na univerzitu do rakouského Innsbrucku. Zde vystudoval teologickou fakultu a byl dne 26. 7. 1917 slavnostně vysvěcen na kněze katolické církve. V letech 1920 - 1940 učil na Jesuitském gymnáziu v Praze - Bubenči, kde byl také po dobu dvou let, a to až do zrušení všech jezuitských škol v Protektorátu, ředitelem školy. V období 1943 - 1945 pak působil v Hradci Králové a po skončení světové války opět učil a řediteloval na Arcibiskupském gymnáziu v Praze - Dejvicích, a to až do roku 1947, kdy toto bohoslovecké gymnázium bylo internováno do pohraničního Bohosudova.

Ve své kněžské profesi byl páter P. Opavský mimo jiné také vynikající znalec antických jazyků, byl i hudebník, hudební skladatel, sbormistr, libretista a autor řady studií o liturgické hudbě. Celé generace jeho studentů ho znaly pod jeho často užívanou přezdívkou "Cicero".

Rodný dům Pavla OpavskéhoOd roku 1947 byl ale bohužel již jen ve státní internaci. Z komunistických lágrů působil v Bohosudově, Oseku u Duchcova a v Králíkách. A právě zde v této internační lokalitě duchovních a kněží bylo tomuto vzdělanému, mimořádně nadanému a schopnému profesorovi k běžnému výkonu nucených prací ještě navíc přikázáno starat se o povinnost pasení krav. Když mu ale jednou na pastvě splašená kráva od stáda utekla, on neváhal a hned za ní rychle utíkal, přitom se upachtil až téměř k smrti. Dostal akutní srdeční záchvat. Teprve až ho na pastvě ležícího a nemohoucího jeho přátelé našli, nechali ho odvézt do nemocnice v Šumperku. Bylo již pozdě a v nemocnici na následky srdečního záchvatu dne 25. srpna 1952 páter P. Opavský zemřel ve věku 68 let.

Jeho nejbližší rodinní příslušníci zemřelého nechali převézt zpět do rodných Klimkovic. Zde měl pohřeb na místním (dnes tzv. starém) hřbitově dne 28. srpna 1952.

Odhalení pietního místa a pomníčku obětem komunistického režimu

Pietní místo obětem komunistického režimuV srpnu roku 2017 uplynulo 65 let od úmrtí významného klimkovického rodáka P. Pavla Opavského, katolického kněze a pedagoga, který jako přímá oběť politického násilí tehdejšího komunistického režimu v poválečném Československu zemřel při vykonávání tzv. "nucených prací" v komunistickém interačním lágru v Králíkách na Šumpersku. O život přišel předčasně stejně jako stovky, snad i tisíce těch, kteří se stali přímými oběťmi přes čtyřicet let trvající politické nesvobody, kdy navíc neústupnost komunistického režimu vytvářela osobní i společenskou perzekuci dalším mnoha tisícům obyvatel naší vlasti. To byl také důvod, proč v polovině roku 2016 podal kronikář města Ing. Pillich radě a zastupitelstvu města návrh na uctění památky obětí tzv. "třetího odboje", a to zhotovením Pamětní desky P. P. Opavskému a dalším obětem komunistického režimu.

GPS: 49.7867531N, 18.1347272E

Poznámky:

• Použité údaje převzaty z archivu České provincie Tovaryšstva Ježíšova Praha 1, časti práce F. B. Pitruna
  • Čerpáno částečně ze vzpomínek a svědectví sestry pátera P. Opavského Marie Blahové
  • Foto domku čp. 97 poskytl pan Svatopluk Sojka