Socha Panny Marie

U kostela sv. Kateřiny

Plastika Panny Marie z roku 1823 je z přírodního pískovce, stávala na vysokém hranolovitém podstavci zvenku na východní straně při zdi kostela sv. Kateřiny v Klimkovicích. Matka Boží je vyobrazena v mírně nadživotní velikosti jako Immaculata (což latinsky znamená Neposkvrněná, bez dědičného hříchu). Podle katolické nauky je mimo jiné takto označována za matku „plnou milosti“, jinak „milostiplnou“. Postava Panny Marie stojí na zemském glóbu a levou nohou šlape na hlavu hada (coby symbol dědičného hříchu). Ruce zkřížené na prsou, levým předloktím opíraje se o kovovou zlacenou lilií (coby symbol neposkvrněné a blahoslavené čistoty svého ducha).

Tuto sochu věnoval z velké úcty ke svému rodnému městu zdejší klimkovický rodák a velkoobchodník ve Vídni – p. F. Juřina. (jméno a letopočet je v kameni vyryt na zadní straně sochy). Je pravděpodobné, že věnováním sochy obyvatelům našeho města chtěl takto vyjádřit nejen osobní vděk samému místu, které bylo jeho rodištěm, ale i jako věřící katolík chtěl snad tímto darem účinněji pomoci všem ostatním zastáncům katolické víry v Klimkovicích právě v období započetí nové rekatolizace života ve městě. Původně, a to až do roku 1939, stávala tato socha obdobně jako rokoková socha sv. Šebestiána, před vstupem do budovy radnice zv. buduněk, v samém centru města.

V roce 2010 ji v sochařském ateliéru ak. sochaře J. Gajdy v Ostravě – Třebovicích očistili a zrestaurovali a poté byla znovu usazena na západní straně před hlavním vchodem do kostela sv. Kateřiny v Klimkovicích.

Jiří Pillich, kronikář města

Použité prameny:

Kulturní památky okresu Nový Jičín – publikace OÚ Nový Jičín a Památkového ústavu v Ostravě – 1996 (str. 76)

Adolf Výtisk – příloha novin okr. Bílovec z roku 1946 (předvolební vydání)