Moderní vily XX. století

J. Glazarové 353

„Dům Jarmily Glazarové“ vévodí svou historií dalším zajímavým budovám v okolí – moderním vilám první poloviny 20. století.

Stavba domu byla realizována v roce 1931 na vykoupeném pozemku bývalého zahradnictví pana Pavlíčka. Pozemek do svého vlastnictví získal zdejší praktický lékař dr. Josef Podivínský. Nechal dům postavit jako privátní objekt ve stylu moderního funkcionalismu a v jeho přízemních prostorách měl zřízenu vlastní lékařskou ordinaci. Autorem projektu byl lékařův zeť architekt Hublík z Olomouce. V první polovině třicátých let minulého století se rozlehlý objekt domu i jeho zahrada staly dějištěm románové prvotiny Jarmily Glazarové s názvem Roky v kruhu. V roce 1926 se Glazarová totiž podruhé provdala za o mnoho let staršího dr. Podivínského a v tomto domě, jak se sama později vyjádřila, „prožila nejšťastnější úsek svého života“. Román, který zde v tomto prostředí vznikal ze zápisků spisovatelčina deníčku, se stává kronikou jejího společného života v manželství s dr. Podivínským, ten ale nenadále v roce 1934 umírá na následky mozkové mrtvice. Dům se pak na základě dědické závěti stává majetkem lékařovy dcery z jeho prvního manželství MUDr. Blanky Podivínské. Dům je nadále pronajímán k činnosti a službám praktických lékařů v Klimkovicích a později pak majitelkou prodán.

V současnosti je objekt domu i zahrady majetkem soukromého vlastníka.

Vila Václava Štěpánka
J.Glazarové 360, Klimkovice

V počátku třicátých let minulého století také na rozparcelovaném pozemku bývalého zahradnictví nechal vystavět významný slezský obchodník s dobytkem pan Václav Štěpánek z Klimkovic svoji vlastní patrovou moderní obytnou vilu. Stavba je realizována podle projektu stavitele K. Gajovského z Ostravy. Obchodník Štěpánek dům obýval se svoji rodinou.

Obytná nemovitost včetně přilehlé zahrady je i v současnosti soukromým majetkem.

Vila Františka Perníka
Tyršova 296, Klimkovice

V mimořádně zvláštním architektonickém slohu moderního prvorepublikového pojetí rodinného bydlení je postaven obytný dům, který na svém pozemku v sousedství potoka Rakovce nechal vystavět zdejší krejčovský mistr pan František Perník z Klimkovic. Projekt domu je rovněž z ateliéru úspěšného ostravského architekta K. Gajovského. V období přechodu válečné fronty při osvobození města od fašistické okupace byl tento dům mimo jiné i sídlem štábu a velení jednotek RA, které město osvobozovaly.

V současnosti je dům v majetku soukromého vlastníka.

Z podkladů zápisů v Kronice města Klimkovice díl II a III

zpracoval ing. Jiří Pillich – kronikář města, září 2011